lifestyle

epravo.cz

lami. Ředitelé škol ve spolupráci s učiteli vytipovávají potřebné děti na základě své dlouholeté pedagogické praxe. S každou základní školou je řešena žádost individuálně. Děti mají uhrazeny obědy až do konce školního roku. Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit jakákoli základní škola z České republiky. Projekt OPD není „pouze o jídle“, ale pomáhá dětem rovnou v několika důležitých aspektech. Stravování ve školních jídelnách zajišťuje dětem pravidelnou, vyváženou a teplou stravu. „Pokud ale dítě nechodí na obědy do školní jídelny z finančních důvodů, bývá vyčleněno z kolektivu svých spolužáků. A tomu se snažíme předejít,“ říká Ivana Tykač. Poskytnutá pomoc má ale i další pozitivní dopady – dětem se zlepšují školní výsledky i docházka, jsou iniciativnější a sebevědomější.

ADRESNOST A OCHRANA DĚTÍ Jedním ze základních principů OPD je ochrana identity dětí zařazených do projektu. „Anonymita jejich údajů je zaručena, zásadně nezveřejňujeme jména dětí a rodin, zařazených do projektu. Škola, do které dítě dochází, samozřejmě ví, o koho se jedná, ale dodržuje pravidla a diskrétnost při vyřízení příspěvků a zajištění obědů. V tomto je projekt velice křehký,“ popisuje Jana Skopová, manažerka Women for Women, která má projekt OPD na starosti.

Dárci nepodporují konkrétní děti, ale projekt jako celek. Pomoc je čerpána dle aktuálního stavu. Finanční podporu dárců je možno po individuální konzultaci směřovat do konkrétního regionu. Základní školy nevyčerpané zálohy vyúčtovávají a případné přeplatky (nemoc, nepřítomnost ve škole) vrací zpět na transparentní účet projektu. To je také zakotveno v darovacích smlouvách. Finanční prostředky z transparentního účtu jsou ve 100 procentech případů využity pouze na platby školních obědů pro konkrétní děti. V OPD ocení jednorázový příspěvek i pravidelné platby. Ten, kdo chce pomoci, může také využít dárcovské certifikáty podle hesla, že každý příspěvek má smysl. A pokud někdo váhá, kolik má přispět – jeden školní oběd vychází v průměru na 25 korun. Náklady na jeden měsíc školních obědů pro jednoho žáka se pohybují okolo 500 korun, což znamená zhruba 5000 korun na celý školní rok. Hlavním partnerem OPD je společnost Nivea v rámci své kampaně Nivea pečuje o rodinu. Projekt také získal záštitu Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Asociace krajů a Svazu obcí a měst. Od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy získal projekt velmi významnou finanční podporu a to pro kalendářní rok 2016 a 2017.

A proč si tuto formu pomoci potřebným oblíbili dárci napříč celou českou společností? „Naše společnost se rozhodla podpořit „Obědy pro děti“ tím, že z každé naší zakázky odvádíme předem stanovanou částku na projekt. A mohu říci, že jde o velmi úspěšnou a zdařilou spolupráci. Zaprvé je to pro nás vhodný způsob, jak se realizovat na poli sociální zodpovědnosti, jak dělat „dobrou věc“, a posilovat tak naši dobrou pověst. Za druhé naše nabídka je také touto promoakcí zřetelně odlišena od konkurence, a je to také zajímavé téma při jednání se zákazníky. A v neposlední řadě naši klienti po uskutečnění dodávky získávají dárcovský certifikát na jejich jméno, ve kterém je vyčísleno, na kolik obědů přispěli. A to buduje i jejich pocit sounáležitosti a upevňuje naše vzájemné vztahy. Tento způsob spolupráce můžeme vřele doporučit všem firmám, které chtějí udělat dobrou věc, které navíc má i obchodní smysl a přínos,“ říká jednatel společnosti Reklamní tašky s.r.o. Slavomil Olšák.

Obědy pro děti v datech Projekt vznikl v roce 2013. Založila jej Ivana Tykač. Poskytl obědy již 10 000 školákům. Vynaloženo bylo více jak 70 milionů korun. Transparentní účet: 888 555 999/5500. www.obedyprodeti.cz OPD jsou ale pouze jedním z projektů obecně prospěšné společnosti Women for Women. Organizace pomáhá ženám i mužům s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci, kterou nedokáží vlastními silami řešit, ale aktivně přistupují ke svých problémům. Detailnější informace o společnosti a jejich dalších projektech jsou na www.women-for-women.cz.

•

www.epravo.cz I EPRAVO.CZ Magazine I 1/2017 I 173