lifestyle

epravo.cz

Tento fond se zaměřuje na vysoce výkonné asijské firemní dluhopisy. Přes 86 procent jeho aktiv je alokováno v Asii, hlavně v Číně a Indii, ovšem s výjimkou Japonska. Mezi další důvody jeho vítězství patří posilování amerického dolaru, menší obavy investorů o ekonomický vývoj Číny a také stabilizace cen komodit. Fond v současnosti spravuje aktiva ve výši 3,194 miliard USD. Velmi sledovanou kategorii akciových fondů vyhrál v Česku další fond od společnosti Fidelity International, konkrétně Fidelity Fund – America Fund s nadvýnosem[1] 14,39 procenta, avšak s mírně vyšší mírou rizika.

Co letos čeká asijské a americké dluhopisy? Dluhopisy a dluhopisové fondy zůstanou i letos zajímavou možností pro zhodnocení úspor. „Sice opakování výnosů v oblasti pevného výnosu z loňského roku asi podle všeho nelze očekávat a investoři se tak budou muset v roce 2017 na dluhopisových trzích více snažit, nicméně potenciál zde jistě je,“ zdůrazňuje Adam Lessing. Pro investory, kteří se chtějí nadále podílet na výnosných rozvíjejících se trzích, ovšem budou podle něj jednodušší volbou korporátní dluhopisy v tvrdé měně, protože nabízejí podobný výnos jako státní dluhopisy rozvíjejících se trhů v tvrdé měně, tedy okolo 5,4 %, avšak s mnohem kratší durací (4,7 roku oproti 6,5 roku) a v posledních několika letech také nižší pozorovanou volatilitu. Mimoto si tato třída aktiv celkově zachovává hodnocení investičního stupně, a to vyšší než u indexu státních dluhopisů, kde je aktuální rating BB+. Podle Fidelity International nebezpečím letošního roku je, že na trzích vládne až příliš velký optimismus a nejsou reflektována rizika, jako je například zpomalení Číny v souvislosti se zpřísňující se politikou či následky nacionalističtějšího tónu ekonomické politiky USA. Americké dluhopisy jsou pak větší sázkou na jistotu. Letos už ale tak atraktivní jako vloni nebudou, alespoň aktuálně, neboť již zohledňují většinu „dobrých zpráv“, které by se v příštích několika měsících mohly objevit.

Evropa roste, ale rizikem jsou volby a brexit V Evropě pokračuje i letos růst, který získal na dynamice koncem roku 2016. Roste soukromá spotřeba a hnací silou bylo i výrazné zvyšování reálných mezd. Inflace pokračuje v mírném růstu z konce roku 2016 a očekává se také nárůst u jádrové inflace. „To umožňuje Evropské centrální bance (ECB) zahájit redukci kvantitativního uvolňování. Podle našeho názoru bude ECB pravděpodobně udržovat stabilitu a evropským státním dluhopisům poskytovat trvalou podporu,“ myslí si Adam Lessing. I přes pozitivní růstový impuls hrozí v Evropě „sestupová“ rizika vyplývající z jejího bohatého politického programu. V letošním roce proběhnou klíčové volby v Německu, v Nizozemsku, České republice, možná i v Itálii a zejména pak na jaře ve Francii. To je událost, která může nejen znepokojit trhy, ale také ohrozit budoucnost evropského projektu. Kolísání bude představovat negativní faktor zejména u státních dluhopisů jádrových evropských zemí, kde výnosový polštář není dostatečně velký, aby podpořil celkové výnosy. Dluhopisy periferních států, kam patří i ČR, naopak nabízejí dostatečný spreadový polštář, který může pomoci překonat budoucí nejistotu. Dalším rizikem je Spojené království, jehož zpomalení v souvislosti s brexitem by mohlo prostřednictvím obchodních vazeb ovlivnit další evropské země, z nichž nejcitlivější je Německo. „Proto u britských státních dluhopisů zachováváme kvůli brexitu opatrnost. Trh může o tuto třídu aktiv rychle ztratit zájem a požadovat vyšší rizikovou prémii jako kompenzaci za nejistotu na politické scéně. Podobně nízkou atraktivitu mají i realitní investiční fondy, které jsou náchylné k vyšším úrokovým sazbám, v případě vyšší inflace však sazby nijak výrazně neklesají,“ shrnuje Adam Lessing, ředitel Fidelity International pro Rakousko a východní Evropu. Speciálně v českých zemích lze ještě očekávat ukončení intervencí České národní banky a vliv na kurz české koruny. Specialisté vsází na její posílení a pokles cen českých státních dluhopisů. I když se ve střednědobém a dlouhodobém horizontu očekává posílení koruny k úrovni 25 korun za euro, trh může zkoušet testovat výraznou odchylku oběma směry.

Kompletní výsledky analýzy „Fincentrum & Forbes Investice roku 2016“ Konzervativní dluhopisový fond 2016 KBC RENTA CZECHRENTA Hrubý tříletý výnos (p. a.): 3,49 % Nadvýnos (p. a.): 0,60 % Nadvýnos/riziko: 0,38 Progresivní krátkodobý fond 2016 Amundi Funds Cash USD Hrubý tříletý výnos (p. a.): 9,30 % Nadvýnos (p. a.): 6,67 % Nadvýnos/riziko: 0,72 Progresivní dluhopisový fond 2016 FIDELITY FUNDS – ASIAN HIGH YIELD FUND Hrubý tříletý výnos (p. a.): 15,40 % Nadvýnos (p. a.): 12,08 % Nadvýnos/riziko: 1,18 Akciový fond 2016 FIDELITY FUNDS – AMERICA FUND Hrubý tříletý výnos (p. a.): 18,48 % Nadvýnos (p. a.): 14,39 % Nadvýnos/riziko: 0,90 Zajištěný fond 2016 Žádný fond neměl kladný nadvýnos. Smíšený fond 2016 J&T Money Hrubý tříletý výnos (p. a.): 4,70 % Nadvýnos (p. a.): 1,12 % Nadvýnos/riziko: 1,12 Investice roku 2016 FIDELITY FUNDS – ASIAN HIGH YIELD FUND Divoká karta Forbes PARVEST AQUA RH CZK

Poznámka: [1] „Čistý nadvýnos“ představuje výkonnost fondu po odečtení poplatků a také sazby bezrizikového výnosu. Umožňuje tak vzájemně porovnat různé typy fondů.

www.epravo.cz I EPRAVO.CZ Magazine I 1/2017 I 195