lifestyle

epravo.cz

Koncept rozvoje území Nová Karolina © PROJEKSTUDIO EUCZ

ničního uzlu včetně realizace městské infrastruktury a rozvoj nové městské čtvrti. Ačkoli v centru pozornosti byl budoucí rozvoj a investice, Brno na MIPIMu připomínalo i své kulturně-architektonické dědictví: jednací prostor brněnské části totiž evokoval atmosféru meziválečných let minulého století. Vévodila mu velkoplošná fotografie interiéru vily Tugendhat, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

představila Ostrava na veletrhu svůj potenciál v širokém spektru: úspěšné průmyslové zóny (Mošnov, Hrabová), novinky v projektu Vědecko-technologického parku včetně centra excelence IT4Innovations, strategické projekty i ukázkové revitalizace rozsáhlých území (Karolina, Dolní Vítkovice a v rámci tohoto areálu přestavba bývalého Vítkovického plynojemu na multifunkční aulu Gong).

Ostrava: více než 300 000 m2 pro novou výstavbu v centru

MIPIM: fórum pro diskusi o globálních trendech a jejich dopadech na investiční a realitní trh

Ostrava na MIPIM přivezla zbrusu novou nabídku atraktivních lokalit v samotném historickém centru města, pro které hledala investory a developery. Jde o lokality Karolina, areál Černé louky a proluky u západní strany Masarykova náměstí, navazující na původní historické jádro Moravské Ostravy. Pro novou výstavbu mohou tyto lokality znamenat až 336 100 m2 nových užitných prostor. Dalším prezentovaným projektem v okolí centra města byla rekonstrukce historické budovy městských jatek, na kterou Ostrava vyhlásila architektonickou soutěž. Záměrem je záchrana této technické památky a její využití pro kulturní a společenské účely, zejména pro galerii Plato. Vedle projektů v historickém centru

Jako každoročně byl i letos veletrh ukazatelem globálních trendů. Revoluce v technologiích, geopolitická nestabilita a společenské změny se promítají do celosvětového byznysu – a MIPIM ilustroval, že ani realitní trh není výjimkou. Ústředním tématem letošního ročníku proto byl „Nový úděl“, parafrázující Rooseveltův meziválečný New Deal v USA jako soubor ekonomických a sociálních reforem v reakci na světovou hospodářskou krizi. Hlavním řečníkem byl celosvětově uznávaný globální stratég Parag Khanna. Ve svém příspěvku popsal důsledky, jaké bude mít „Nový úděl“ na globální realitní trh a na život v metropolích, v nichž podle analýzy

198 I EPRAVO.CZ Magazine I 1/2017 I www.epravo.cz

OSN nyní žije více než polovina světové populace a do roku 2050 tento počet vzroste na dvě třetiny. To bude klást na velká města budoucnosti obrovské nároky, např. pokud jde o jejich schopnost reagovat na klimatické změny, strategie investování, architekturu či stavební technologie. Evergreenem veletrhu byla nadále témata související s inovacemi, udržitelným rozvojem a výstavbou zelených budov. Speciální workshopy měly i jednotlivé segmenty realitního trhu: bydlení, maloobchodní a kancelářské nemovitosti, hotely, průmyslové a logistické nemovitosti i projekty zdravotní péče, které se dostávají do popředí zájmu v souvislosti se stárnutím světové populace. Zajímavé byly rovněž konference o vlivu brexitu především na evropský investiční a realitní trh. Více než 5 000 akreditovaných mezinárodních investorů a zástupců finančních institucí na investičním summitu v rámci veletrhu diskutovalo také o dalších geopolitických změnách (výsledky prezidentských voleb v USA, nadcházející volby v Německu, Francii, Nizozemsku a Itálii), na které bude muset globální realitní trh reagovat.

•