lifestyle

epravo.cz

Dokážou právníci a AK v současnosti pomoci klientům i s výzvami kybernetické bezpečnosti? Jistě jste v posledních měsících zaznamenali útoky na IT systémy a důvěrné informace Demokratické strany v USA, případně připravovanou defenzivu CIA proti možným útokům ze strany Ruska. Jak je na tom s kybernetickou bezpečností Česká Republika? Umí naši právníci a advokáti pomoci firmám a společnostem při řešení těchto problémů? Na toto téma jsme hovořili s jedním z předních expertů, který se otázce kybernetické bezpečnosti věnuje, Alešem Špidlou.

K

ybernetickou bezpečnost vnímá české právo jako ochranu informačních systémů, důležitých pro chod státu. Kritickou informační infrastrukturou (KII) se pak rozumí prvek nebo systém prvků kritické infrastruktury (podle § 2, písm. g) a písm. i) zákona č. 240/2000 Sb.) v odvětví komunikační a informační systémy v oblasti kybernetické bezpečnosti (§ 2 písm. b) zákona č. 181/2014 Sb.). V praxi se pak jedná o informační nebo komunikační systémy, příp. ICS/SCADA systémy, které naplňují konkrétní kritéria. Vláda v roce 2015 schválila Akční plán k Národní strategii kybernetické bezpečnosti pro období 2015 až 2020, který je jedním z pilířů bezpečnostních dokumentů, jehož význam s nastupující mírou kybernetických útoků jen poroste. Ke stěžejním cílům Národní strategie patří vytvoření efektivního modelu spolupráce na národní i mezinárodní úrovni mezi jednotlivými subjekty kybernetické bezpečnosti a subjekty kritické informační infrastruktury.

V současné době však český právní systém řeší také únik osobních údajů nebo snahy, ať už v podobě pokusu, nebo přímé realizace, o průnik do firemních informačních systémů. S takovými jevy se právo vypořádává za užití standardních ochranných institutů trestního, správního a civilního práva. Je tedy více než pravděpodobné, že se na osobu s právní praxí obrátí fyzický nebo právnický subjekt a bude chtít poradit s řešením problému. Pokud takový krizový scénář nastane, je dobré být připraven. Jedním z možných řešení je studium. Ojedinělý postgraduální studijní program, který se této problematice věnuje, je MBA – Management a kybernetická bezpečnost, který nabízí soukromá vysoká škola CEVRO Institut. Program je určen pro klíčové manažery, bezpečnostní pracovníky a vedoucí pracovníky v ICT v soukromé i veřejné sféře se zaměřením na ochranu podnikové i státní IT infrastruktury a pochopení principů řízení kybernetické bezpečnosti. Aleš Špidla je jedním z garantů tohoto programu.

200 I EPRAVO.CZ Magazine I 1/2017 I www.epravo.cz

Ing. Aleš Špidla, prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti (ČIMIB) a odborný garant programu MBA – Management a kybernetická bezpečnost na CEVRO Institutu

Aleš Špidla je expertem na kybernetickou bezpečnost a jedním z hlavních garantů MBA postgraduálního programu Management a kybernetická bezpečnost, který se vyučuje na CEVRO Institutu. Vedle toho je Prezidentem ČIMIB (Český institut manažerů informační bezpečnosti), vystudoval technickou kybernetiku, v roce 2011 koncipoval strategii kybernetické bezpečnosti České republiky, pracoval jako ředitel odboru bezpečnostní politiky Ministerstva práce a sociálních věcí a nyní pracuje ve státním podniku CENDIS, s.p..