právník roku 2018
SPRÁVNÍ PRÁVO JUDr. Daniela Šustrová, LL.M., ředitelka kanceláře ředitele Katastrálního úřadu hl. m. Prahy Je absolventkou Právnické fakulty UK a své první pracovní zkušenosti začala sbírat v advokacii. Od roku 1996 pak působí na Katastrálním úřadu pro hlavní město Prahu, kde od té doby prošla několika posty, od roku 2005 je ředitelkou kanceláře ředitele úřadu. Má bohatou lektorskou a přednáškovou činnost pro studenty vysokých škol, stejně jako pro členy profesních komor a dalších institucí. Je autorkou a spoluautorkou několika odborných publikací a mnoha článků.
D
aniela Šustrová už od svých deseti let věděla, že chce být právničkou. Kdyby nebyla právníkem, byla by Malým princem, protože dnes a denně hledá dobro a zlo, přátelství, krásu, spravedlnost. „Dlouhodobě fandím každému, kdo se rozhodl, že vezme odpovědnost za svůj život do vlastních rukou, nezůstane stát na jednom místě a chce se učit něco nového. A navíc jsem celoživotní ochránce slabých a utlačovaných.“ V dětství si představovala, že bude soudkyní, kterou nikdy nebyla. Naopak během studia práv tvrdila, že nechce být advokátem, a právě do advokacie vedly její první profesní kroky. Teď už více než dvacet let pracuje ve státní správě a je spokojená. „Dělám práci, která mě baví a která mě naplňuje.“
Jaká byla Vaše první reakce na ocenění Právník roku? „Radost a potěšení z ocenění. Být Právníkem roku je pro mě pocta a potvrzení toho, že svou práci dělám dobře. Anketu Právník roku pravidelně sleduji od samého počátku a ve vztahu k dosavadním oceněným cítím velkou úctu. Ráda budu v jejich přítomnosti. Ocenění pro mě zároveň znamená závazek do budoucnosti. Je mi jasné, že si nemohu dovo-
24
lit žádné zasněné pohledy do dálky, ale musím se dál věnovat každodenní poctivé práci, minimálně tak, jako doposud. Proto sv. Yvo bude u mě v kanceláři a bude mě motivovat do další práce.“
Najdete ve své praxi netradiční, výjimečný případ, na který určitě nezapomenete? „Život je pestrý a stejně tak pestré jsou i příběhy, se kterými se setkávám. Třeba když mi volal pan Plecháček s tím, že zdědil plechovou garáž a co má dělat… Nebo když jedné paní při povodních v roce 2002 uplavala zahrádkářská chata, ale připlavala jí trafika a ona chtěla vědět, zda jí trafiku zapíšeme na list vlastnictví. A v loňském roce jsem se setkala s příběhem, kdy dědeček závětí povolal jako svěřenského nástupce nezletilého vnuka, v jehož prospěch byla po projednání dědictví v katastru zapsána poznámka. Poměrně brzy babička, jako současný vlastník nemovitosti, a rodiče nezletilého chlapce začali usilovat o výmaz poznámky, neboť chtěli nemovitost zatížit zástavním právem a banka měla požadavek, aby list vlastnictví byl takzvaně čistý, bez poznámky ve prospěch nezletilého. Ačkoliv se o výmaz pokoušeli celkem třikrát, v různých podobách a s různou mírou naléhání, neuspěli; poznámka dál chrání chlapcovo budoucí právo.“
EPRAVO.CZ Magazine | 1/2019 | www.epravo.cz
Máte nějaký pracovní cíl, který byste si ráda splnila? „Své cíle si průběžně plním. Když něco chci, tak to udělám. Za dlouhodobý úspěch považuji to, že jsem dokázala skloubit svůj rodinný a pracovní život a vychovala jsem dva syny, na které jsem pyšná. Za úspěch považuji také všechny publikace, na kterých jsem se autorsky podílela, a zvlášť si cením oblíbenosti svých přednášek u všech, kteří se o katastrální problematiku zajímají. Během svého života se s katastrem setká úplně každý, proto mám za to, že je na místě jej popularizovat a srozumitelně přiblížit veřejnosti.“
Na Katastrálním úřadu jste už déle než 20 let – čím Vám učaroval? „Katastr je nejstarší evidencí na našem území a dá se z něj vyčíst víc, než se na první pohled může zdát. Jeho obsah věrně kopíruje historii a lze z něj poznat, zda byl v té či oné době panovník silný či slabý, jaké byly jeho záměry i to, jaký význam byl za jeho vlády přikládán majetkovým právům. V katastru se specifickým způsobem odrážejí léta míru a prosperity i období bídy a válečného zmaru. Prostě někdo čte z ruky, já čtu z nemovitostí.“
•