profil

JUDr. Pavel Smutný Společník a advokát „Advokacie je jedna z vrcholných profesí, které zajišťují chod moderní společnosti.“

Pavel Smutný je společníkem advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný. Ve své praxi se zaměřuje zejména na mezinárodní investiční vztahy a obchodní právo. Není jen advokátem, ale také prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory, prezidentem nadačního fondu Bohemian Heritage Fund a členem několika dalších mezinárodních obchodních komor. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze a absolvoval studijní stáž na pařížské Sorbonně. V minulosti rovněž působil jako externí expert v programu OECD – Nové demokracie. Prostřednictvím nadačního fondu Bohemian Heritage Fund se advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný významně angažuje v kultuře. Jak tento nadační fond funguje? Nadační fond Bohemian Heritage Fund je spojením filantropické a  perspektivně uvažující vůle mecenášů, kteří chápou svou činnost jako jednu z priorit osobního i společenského statusu. Tito lidé si přejí žít v  kultivovanějším prostředí. Díky našemu fondu mohou vznikat úchvatné projekty, které by jinak neměly šanci vzniknout. Čím dál významnějším způsobem přispíváme k  tomu, aby se v  české kultuře prosazovaly prvky nadprůměrnosti a  talentu. Češi si již v  minulosti vydobyli své místo v  umění, a učinili tak náš národ slavným, v této tradici chceme hrdě pokračovat.

jsme se nadchli v rámci našich mezinárodních aktivit, při nichž jsme měli možnost vidět, jakým organizovaným a strukturovaným způsobem fungují podobné instituce v západních zemích, zejména ve Francii a v Itálii. Když nám bylo 50 let, řekli jsme si, že je na čase začít se zabývat svou vlastní zemí.

Jakými projekty se Bohemian Heritage Fund zabývá v současnosti? V  současné době se fond zabývá především celonárodní sbírkou na výstavbu nových varhan do svatovítské katedrály v Praze, symbolu naší vlasti, vybrat se již podařilo téměř 64 milionů korun, tedy více než tři čtvrtiny potřebné částky. V letošním roce to pak je řada skvělých uměleckých projektů, např. jubilejní 60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl.

Kdy jste začali uvažovat o podpoře kultury? A co bylo podnětem pro založení Bohemian Heritage Fund?

Nejste pouze advokátem a prezidentem nadačního fondu, ale také prezidentem Českoizraelské smíšené obchodní komory (ČISOK). Co je její činností?

Před vznikem fondu jsme se filantropicky podíleli na řadě různých projektů. Tato činnost postupně vykrystalizovala do institucionální podoby. Pro podporu uměleckých projektů

ČISOK vznikla v  roce 1996 z  potřeby vytvořit bázi pro česko-izraelské obchodní vztahy. Mezi Izraelem a  Českou republikou jsou mimořádné podmínky pro strategickou spolu-

36

EPRAVO.CZ Magazine | 2/2018 | www.epravo.cz

práci a partnerství. Izraelci jsou podobně jako Češi malý velký národ světa. Máme svobodu a  možnosti seberealizace, které jsme dlouhá léta neměli. Česká republika je pro Izrael zajímavou zemí zejména pro vysoce hodnocenou inženýrskou kvalifikaci Čechů. Na druhé straně české firmy spolupracující s Izraelem mají určitý etalon excelence a perspektivy.

Co je Cena Arnošta Lustiga, kterou ČISOK založila? ČISOK rozvinula svou působnost do oblasti kulturní a  celospolečenské. Členy komory nejsou pouze významné korporace, ale i význačné osobnosti veřejného života. Mezi ně patřil Arnošt Lustig, dlouholetý člen ČISOK a  velmi významný spisovatel, který zemřel v  roce 2011. Chtěli jsme na něj zachovat památku, a  proto jsme vytvořili cenu založenou na humanistických základech, cenu heroickou určenou zcela mimořádným osobnostem, které patří do zlaté galerie a  mezi národní vzory. Laureátem je každoročně osobnost, která se příkladně zasloužila o  udržení a  rozvoj celospolečenských hodnot, jakými jsou odvaha a  statečnost, lidskost a spravedlnost. Cena začala být vnímána jako vysoce prestižní a  letos byla udělena již sedmým rokem.

•