z právní praxe Podle důvodové zprávy k novele ZOK činilo ustanovení „doba nevhodná pro odstoupení“ výkladové problémy a bylo sporné, jaké právní následky by odstoupení v takové době vyvolalo. Z tohoto důvodu bylo toto omezení zrušeno.
to, co judikoval Nejvyšší soud ČR ve svém rozhodnutí sp.zn. 29 Cdo 2863/2008 ze dne 10. 2. 2009 a tedy, že výpověď postačí doručit obchodní korporaci, a ne přímo jejímu orgánu, který odstoupení projednává. Toto bude nově výslovně uvedeno v zákoně.
V důvodové zprávě se dále uvádí, že stávající právní úprava, která členům orgánu umožňuje ukončení funkce uplynutím jednoho měsíce po oznámení odstoupení obchodní korporaci, je nefunkční, a že neposkytuje téměř žádnou ochranu obchodní korporaci, když v době jednoho měsíce není ani prakticky možné svolat valnou hromadu, která by mohla doplnit chybějící členy.
Až praxí se ukáže, zda přijatá novela naplní sledovaný záměr. Pravdou je, že výklad toho, zda je pro obchodní korporaci vhodná či nevhodná doba pro odstoupení z funkce člena orgánu společnosti, mohl být složitý. Na druhou stranu vypuštěním tohoto ustanovení dojde k tomu, že člen orgánu společnosti může z funkce odstoupit v zásadě bez omezení a kupříkladu, když odstoupení oznámí na zasedání příslušného orgánu, skončí výkon funkce bez dalšího uplynutím dvouměsíční lhůty a bude nerozhodné, v jaké situaci se korporace nachází, zda lze odstupujícího člena kvalifikovaně nahradit jinou osobou a podobně.
Tento závěr podle našeho názoru nekoresponduje zcela s tím, co je uvedeno v komentáři ke stávající právní úpravě odstoupení z funkce, ve kterém se uvádí, že odstoupení je valné hromadě (pokud dotyčného člena do funkce zvolila) oznámeno dnem, kdy se valná hromada koná nebo má konat a od tohoto dne běží také měsíční lhůta. Oznámení obchodní korporaci nelze přitom považovat za oznámení valné hromadě (případně jinému orgánu společnosti) a závěr uvedený v důvodové zprávě, že by stačilo pouze poslat oznámení společnosti a vyčkat, až uplyne jednoměsíční lhůta, odporuje komentářovému výkladu stávajícího znění zákona. Podle důvodové zprávy k novele ZOK má nová úprava odstoupení vhodně vyvážit zájem na ochranu obchodní korporace před náhlým ukončením funkce člena orgánu „ze dne na den“ a mezi potřebou umožnit členům orgánů odstoupit z funkce v rozumné době. Podle nové úpravy bude opět platit
Vzhledem k tomu, že dle stávající právní úpravy je nutné odstoupení z funkce doručit přímo orgánu, který dotyčnou osobu do funkce jmenoval (není-li ve společenské smlouvě nebo smlouvě o výkonu funkce stanoveno jinak) a nepostačuje pouze doručení společnosti, není podle našeho názoru ani jednoduše možné ukončit funkci „ze dne na den“, jak zmiňuje důvodová zpráva k novele ZOK. Další nejasnosti mohou vyvstat v případě, že smlouva o výkonu funkce bude obsahovat ustanovení, která se dostanou do rozporu s novým zněním ZOK. Podle stávající právní úpravy například platí, že odstupující člen oznámí odstoupení z funkce orgánu, který jej zvolil, pokud společenská smlouva
nebo smlouva o výkonu funkce nestanoví jinak. Od 1. 1. 2021 bude platit, že odstoupení projednává orgán, který dotyčného do funkce zvolil, pokud společenská smlouva nestanoví, že postačí projednání orgánem, jehož je odstupující členem. Novela však již nedává možnost ujednat si toto ve smlouvě o výkonu funkce. Je tedy otázkou, jak bude postupováno například v případě, kdy si obchodní korporace a člen jejího statutárního orgánu ve smlouvě o výkonu funkce sjednali, že k projednání odstoupení z funkce je příslušný orgán, jehož je odstupující členem, společenská smlouva o tomto mlčí a ZOK po novele účinné od 1. 1. 2021 tuto možnost již nepřipouští. Stane se v takovém případě toto ustanovení neplatným? A takových sporných případů bude jistě více.
•
JUDr. Monika Vášková HOLEC, ZUSKA & Partneři
Poznámky: 1 Srov. Štenglová, Havel, Cileček, Kuhn, Šuk. Zákon o obchodních korporacích, Komentář, 2. vydání, 2017, C. H. Beck.
ÁVOKČÍNVÁRT ANÝTSIRK
ZZVZ - ZJEDNODUŠENÝ REŽIM A ZVLÁŠTNÍ POSTUPY DLE ZZVZ
:etenzelan
on-line semináře
www.epravo.cz | EPRAVO.CZ Magazine | 2/2020
111
zc.ovarpe.www íšlaD