lifestyle Apple, Facebook či Amazon. Jaký předpokládáte vývoj v úsporách energií v rostoucím segmentu IT a potřebách ukládání stále většího objemu dat?

Jaká je ekologická vize a mise vaší společnosti? Debatu o udržitelném rozvoji, která je mnohdy plná emocí, se snažíme vracet zpátky na zem. Přinášíme konkrétní energetická, automatizační i digitální řešení, která jsou zárukou efektivity a  udržitelnosti. Pomáháme optimálně zužitkovat energii a  zdroje, aby naši zákazníci právě tyto dvě složky dokázali spojit. To vše v souladu s naším mottem Life Is On. Od roku 2017 je Schneider Electric partnerem iniciativy The Climate Group. Nejprve jsme se přihlásili k iniciativě EP100 a  ER100, stručně řečeno jsme se zavázali do roku 2030 maximalizovat využívanou energii. Letos jsme svůj závazek rozšířili o EV100, tedy ve stejném časovém horizontu chceme mít pouze elektrické služební vozy. Elektromobilita je pro naši společnost klíčová. Vyvinuli jsme řešení pro urychlení celosvětového přechodu na udržitelnou elektromobilitu, EcoStruxure for eMobility. Jde o  jedinou komplexní infrastrukturu pro dobíjení elektromobilů na světě. Oproti ostatním se odlišuje tím, že pokrývá celý hodnotový řetězec nabíjení, od poradenství přes správu sítí a  mikrosítě až po inteligentní nabíjecí stanice na míru. Naše mise mně osobně dává smysl pro svět kolem nás, a možná i proto jsem pod vlajkou Schneider Electric již téměř 20 let.

Jak ve Velké Británii přistupují k udržitelnosti a ekologii v oblasti energetiky? Liší se tamní přístup od našeho? Pokud jde o průmysl, povědomí o možnostech úspor, díky energy managementu je ve Velké Británii větší. Firmy na základě auditu neváhají investovat, pokud jim návratnost dává smysl. V posledních letech se investoři vedle finančních benefitů soustředí i na vliv

jejich činnosti na životní prostředí. Mnozí zvyšují své požadavky na efektivitu budov, aby snížili uhlíkovou stopu. Energetika prochází významnou změnou směrem k decentralizaci, větší automatizaci v  řízení sítí, zapojení obnovitelných zdrojů, elektromobilům apod. V  tomto stojí Británie před stejnými výzvami jako my.

Nedávno jste zveřejnili výsledky celosvětového průzkumu k vývoji v oblasti energie a udržitelnosti za rok 2020, podle kterého roste zájem společností o Energy management. Jak se to odráží v praxi? V  posledních letech má stále více společností specialisty, tzv. manažery pro udržitelný rozvoj, kteří zodpovídají za hospodárné získávání a  využívání energie, a  vnímají tuto pozici jako nedílnou součást firmy. Vzhledem ke stále rostoucímu tlaku na udržitelnost výroby a snižování uhlíkové stopy i  k  technologickému vývoji budou tito specialisté do několika let pro většinu firem nutností. Z  našeho průzkumu vyplynulo, že více než 46 % respondentů je připraveno reagovat na inovace v energy managementu. Prvními kroky jsou zejména investice do technologií, jako například měřiče, senzory a další inteligentní zařízení, která jim pomáhají sbírat data. Následným krokem je softwarové řešení umožňující vzájemné porovnání provozu a tím dosáhnout další úrovně úspor. Podniky si také uvědomují, že ochrana životního prostředí a řešení klimatických změn musí začít u  jednotlivce už dnes, aby měla dlouhodobý a globální dopad.

Digitalizace s  sebou přináší potřebu navýšit kapacity IT infrastruktury. Energetická spotřeba i nadále velmi silně poroste, hovoří se o  tom, že v  letech 2020 až 2035 dojde ke ztrojnásobení celosvětové spotřeby IT. U  datových center tvoří provozní náklady na energie až 70 % z celkových výdajů. Takže efektivita provozu, optimalizovaná řešení napájení nebo maximální spolehlivost díky vzdálenému monitoringu jsou pro provozovatele zásadní. Technologický vývoj jde rychle dopředu, je potřeba reagovat včas. Díky tomu, že jsme nadnárodní společnost, máme zkušenosti z  celé řady projektů, od realizace pro malé podniky klidně i  o  jednom člověku až po giganty jako Facebook nebo Apple. Naši odborníci tak dokážou snáz pochopit potřeby klientů a přijít s takovým řešením, které je z  dlouhodobého hlediska efektivní. Na našem webu najdete mnoho konkrétních příkladů realizací, kdy jsme zákazníkovi ušetřili díky řešením na platformě EcoStruxure desítky procent jak v objemu energií, tak finančně.

Technické obory se v posledních letech snaží o osvětu a přilákat do svých řad více žen. Jaké je zastoupení žen v oboru v porovnání Velké Británie a ČR? Stručně  – menší, než si zaslouží. Nicméně Británie je o něco dál, a to díky systematické práci se středními a  vysokými školami. Ale soudím podle toho, co jsem měl možnost vidět v  rámci naší společnosti. Mnoho studentů nadchla naše strategie a  vidí, že je možné pro naši planetu něco konkrétního a  smysluplného dělat. Velmi povedený program jsme měli i  v  Dublinu s  místní technickou univerzitou, kdy naše kolegyně byly mentorkami několika studentek z technických oborů. Podařilo se tím překonat mnohé předsudky a  mýty o  tom, že tento obor není pro ženy. Opak je pravdou a dnes už několik absolventek úspěšně rozšířilo náš tamní Schneider tým. 

•

V Irsku, kde jste působil poslední tři roky jako generální ředitel Schneider Electric, jste se zabývali hlavně datovými centry pro např. www.epravo.cz | EPRAVO.CZ Magazine | 2/2020

161