z právní praxe
PRK Partners
Je správný čas začít připravovat první online soudy v České republice „I find it immensely ironic that the coronavirus crisis will do more for virtual courts than decades of work by NCSC“ Paul Embley, duben 2020.
T
ento nedávný citát ředitele pro technologie organizace NCSC (National Centre for State Courts) z USA dokládá, jak současná pandemie postihla soudnictví na celém světě, včetně tuzemska. Došlo ke zrušení většiny soudních jednání a většina soudců a soudních pracovníků po dlouhé týdny musí čekat, až se pandemická situace uvolní… s výjimkou několika málo fungujících online soudů. Ty naopak jsou plně funkční a musí nabírat nové pracovníky a rozšiřovat co nejvíc svou činnost. Výsledkem je skokový nárůst zájmu o zavádění online soudů ve světě, zejména ve vyspělých státech.
Online techniky mají své místo ve světě řešení sporů již řadu let, ale dosud byly využívány zejména jako alternativa k rozhodování státních soudů, tedy jako soukromé online platformy, např. v oblasti internetového nakupování zboží a služeb. Jejich podstatou jsou procesy odehrávající se plně online a zahrnující jak vyjednávání mezi stranami, tak mediaci nebo arbitráž. Nicméně v posledních letech v prvních vyspělých státech došlo k zavedení prvních online soudů jako součásti národních soudních soustav. Justice se tak přibližuje vývoji ostatních sfér života společnosti. V případě online soudů pro civilní spory hovoříme o velmi výrazném zjednodušení tradičních postupů. Nejde jen o postupy bez papírové komunikace a bez fyzického projednávání sporů před soudcem, ale o redesign tradičních soudních procesů. První spory, které první online soudy řeší, jsou spory o malé částky. Postupně se rozsah uplatnění online řešení sporů (ODR neboli online dispute resolution) rozšiřuje, avšak vždy budou existovat typy sporů, kde se ODR neuplatní nebo jen omezeně. Ve státech, které online soudy zavádějí, jde o silné téma, jehož středobodem je občan a jeho faktický přístup ke spravedlnosti, k férovému a efektivnímu soudnímu řízení. V některých státech již můžeme sledovat první pozitivní efekty online soudů, a to
zejména v podobě stoupajícího zájmu občanů o justici, která přestává být vnímána spíše nepřátelsky a vrchnostensky a posiluje se dojem její součinnosti, blízkosti a otevřenosti. Např. v Kanadě zhruba 80 % respondentů nedávného veřejného průzkumu uvedlo, že považují jeden z prvních kanadských online soudů, Civil Resolution Tribunal, za férový a uživatelsky přívětivý. Vedlejším cílem realizovaných úspěšných projektů je také ekonomické zefektivnění a úspory. V zahraničí patří k prvním úspěšným státním civilním online soudům následující soudy: • dánské online civilní soudy; • zmíněný Civil Resolution Tribunal v Kanadě; • první online soudy ve Velké Británii, např. Traffic Penalty Tribunal; • online soudy v Singapuru; nebo • první online soudy v USA. Online soudy vznikají také v Číně, avšak jsou vyvíjeny bez takového důrazu na pravidla spravedlivého procesu jako v jiných výše uvedených státech. Ze zahraničních zkušeností je patrný velký potenciál online soudnictví. Bohužel v ČR zatím žádný státní online soud neexistuje. Domníváme se, že ČR je již ekonomicky natolik vyspělá a má soudnictví na takové úrovni, že je možné s přípravou prvních online soudů začít a docílit úspěchu. Je třeba si uvědomit, že proces přípravy a vybudování prvních online soudů je delší proces, v žádném případě nejde o pouhou digitalizaci stávajících soudních postupů.
ka. Zahraniční zkušenosti ukázaly, že online soudy jsou schopné udělat soudní proces srozumitelnějším, dostupnějším a v odůvodněných případech jednodušším. Dále bude možné zavést nové online služby pro strany, např. online vyjednávání, online soudní líčení a jeho pružné časování aj. Při přípravě prvních online soudů bude ovšem také třeba minimalizovat potenciální rizika. Digitalizace soudů může vést ke zvýšení nedůvěry občanů, zejména ze sociálně ohrožených skupin obyvatel, v soudnictví. Případné postupné uplatňování umělé inteligence nesmí vést k ohrožování práv na spravedlivý proces. Zde může mít zásadní význam např. Česká advokátní komora jako strážce těchto zásadních občanských práv. Klíčové je, aby občané měli kontinuální možnost vyjádřit svoje preference a zájmy ve vztahu k budoucím online soudům. Bez této přípravy se může stát, že nemalé prostředky na digitalizaci justice se budou vynakládat na zakonzervování současného stavu a tím se oddálí provádění nezbytného re-designu.
•
Michal Matějka, Partner, Klára Lorencová, Business Development & Strategy Advisor Zbyněk Loebl, Of Counsel PRK Partners s. r. o.
Online soudnictví má schopnost zlepšit významně dostupnost právní ochrany pro všechny občany a představuje významnou změnu v oblasti soudnictví. Důležité pro úspěšné zavádění prvních online soudů v ČR a minimalizaci neúspěšných řešení je, aby občané, soudci, soudní úředníci, Ministerstvo spravedlnosti a všechny další zainteresované skupiny subjektů získali konkrétní představu o tom, co zavedení online soudů bude znamenat, jaké příležitosti pro konkrétní zlepšení života občanů představují a jaká to má riziwww.epravo.cz | EPRAVO.CZ Magazine | 2/2020
39