lifestyle zejména to, kdo klienta přivedl a kdo na něm odvádí hodiny. Mnoho advokátů jede rovným dílem, zde však hrozí nebezpečí, že bude některý ze společníků odvádět dlouhodobě méně hodnotnou práci. Vyplácení zisku je kapitola sama o  sobě, určitě na toto téma vydáme brzy samostatný článek. Na začátku se většinou kvůli vyššímu zdanění advokáti vyhýbají vyplácení odměny na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele společnosti. Naopak čím dál častěji vidíme klasický zaměstnanecký poměr díky možnostem odpisu věcí jako počítač apod. Nejběžnější je však u začínajících advokátů vyplácení zálohy na zisk.

Budete plátci DPH?

bran dingu zasedačky a stolů na míru utratili v úvodu necelých sto tisíc. Formou, jak zvýšit účetní náklady a přitom se odměnit za práci bývá firemní vůz, začínající advokáti volí většinou cestu operativního leasingu. Počítejte s  vyššími jednotkami tisíc, samozřejmě záleží na typu vozu a ujetých kilometrech. Luxus, který si zatím můžete odpustit, jsou knihy. Jakkoliv je objemná knihovna standardem většiny kanceláří, dělá větší dojem spíš na právníky než klienty. Raději investujte do kvalitního právního informačního systému, kde máte po ruce předpisy, judikaturu a odbornou literaturu ze všech oblastí práva na jeden klik. Například Beck Online.

Pokud jste zaměřeni na retailové klienty, nedává přihláška k  plátcovství smysl a počkejte, než dosáhnete zákonného limitu. Pokud však spíš máte korporátní klientelu, nebýt plátcem by vás poškodilo, klienti by radši vybrali konkurenci. A přesně tohle pak finančáku napište do žádosti.

Kopírka, šanony a  další kancelářské potřeby jsou malé položky, na začátku se však mohou nasčítat, proto jim nezapomeňte dát také odhad.

Za co kolik utratíte?

Jak se budete jmenovat? Jak budete kancelář propagovat?

K  výkonu své profese potřebujete vlastně jen telefon a počítač. Jestliže jste však obojí odevzdali společně s přístupovou kartou ve vašem předchozím působišti, bude to ten největší jednorázový náklad. Přestože se najdou výjimky, které podnikání rozjíždějí z domova, nejspíš budete potřebovat i kancelář. Většina advokátů volí kancelář vlastní, někteří však pracují i  z  coworkingových center. Spíše než o  optimalizaci nákladů jde u coworků o kontakt s potenciálními zákazníky. Výše nájmu za klasickou kancelář se pohybuje podle lokality v nižších až vyšších desítkách tisíc měsíčně, nejtěžší hledání a  nejvyšší ceny jsou v  centru Prahy. “Kancelář, která by splňovala naše nároky a neměla přemrštěnou cenu jsme hledali několik měsíců,” říká Ondřej Mikula, zakladatel pražské advokátní kanceláře FinReg Partners. Při finanční rozvaze nezapomeňte ani na vybavení. “Soustředili jsme se hlavně na zázemí pro klienty – reprezentativní zasedačku s pohodlným sezením a dobré kafe,” říká Mgr. Martin Hykel z  advokátní kanceláře 3ADVOKÁTI, který radí investovat primárně do spokojenosti klientů a až následně samotných zakladatelů. Za vybavení jejich kanceláří v Ostravě, včetně

Internet a  mobilní tarif jsou dnes již levné komodity.

Samostatnou kapitolu tvoří propagace advokátní kanceláře. Jejím základem je název firmy, ten by měl korespondovat se zaměřením a  povahou nové kanceláře. Dobré pojmenování vám však klienty nepřinese, alespoň ne samo o sobě. Budete nejspíš potřebovat web. V  rozpočtu počítejte s  nižšími desítkami tisíc na jeho tvorbu, pár tisíc dáte za kvalitní portrétové fotografie. Na nich nešetřete, pokud se neradi fotíte, vydrží vám velmi dlouho. Vedle webu zakládají začínající advokáti často facebookové stránky, ty fungují jako informační kanál pro jejich současnou síť kontaktů. Všichni námi oslovení advokáti pak označují jako největší zdroj zakázek networking  – vlastní síť přátel a kontaktů a její systematické rozšiřování skrze účast na akcích.

Jak dlouho vydržíte nevydělávat? Počáteční rozvahu doporučujeme udělat v  několika variantách  – optimistické, realistické a  pesimistické. Úvodní investice do advokátní kanceláře se pohybuje v  řádech statisíců, počítejte s tím, že se do zisku dostanete nejdříve za několik měsíců práce. Záleží samozřejmě na objemu a ziskovosti zakázek, které jste schopni na začátku přilákat a odba-

vit. Výhodu v  tomto ohledu mají čerství advokáti, kteří jsou z koncipientury zvyklí na určitý životní standard a nevadí jim vyplácet si menší mzdu, resp. její alternativu.

Koho nabírat a kdy? Samostatné podnikání s  sebou přináší množství úkolů, které nebudete chtít dlouhodobě řešit sami – typicky administrativu. Nabízí se tak otázka, jestli najmout asistenta. Návštěvy pošty, posílání šatovky či příprava kávy pro klienty vám možná nepřijdou jako práce vhodná pro advokáta, na začátku se však asistent většinou, vzhledem k preferenci zaměstnaneckého poměru, nevyplatí. Řešením může být i student na praxi, který na sebe neodborné činnosti vezme. Lehčí hledání mají kanceláře na malém městě, výběr talentů je menší, stejně tak ale konkurence a  ceny se zde pohybují okolo 100 korun na hodinu. Jakmile budete mít právní práce nad hlavu, je čas nabrat i  koncipienta. Nezapomeňte však, že školitelem může být pouze advokát, který vykonává advokacii po dobu nejméně jednoho roku. Velkým ulehčením administrativní agendy je také dobře vedený spis, což nás přivádí k poslednímu bodu.

Jak budete vést spis a orgawnizovat práci? Jakkoliv je i  mezi advokáty trendem paper-less office, všichni námi oslovení advokáti drží v  nějaké formě papírový spis. V něm jsou zejména originální dokumenty, plné moci apod. Vedení spisu však neznamená pouze jeho archivaci s ohledem na povinnosti advokáta, ale také organizaci práce a možnost s ním efektivně pracovat, ideálně odkudkoliv. K výběru může dobře posloužit doporučení Slovenské advokátní komory, které je plně aplikovatelné i  v  rámci tuzemských poměrů. Logicky doporučujeme SingleCase, naše řešení v sobě obsahuje správu dokumentů, time-sheeting, fakturaci, lhůty i přímé napojení na datovou schránku a  další řadu funkcí. SingleCase nyní navíc jako čerství advokáti dostanete na první rok zcela zdarma. Program, kde kromě SingleCase získáte i Beck-online PRO, najdete na www.zakladamadvokatku.cz.

•

Pavel Krkoška, CEO SingleCase

www.epravo.cz | EPRAVO.CZ Magazine | 3/2018

177