názor

epravo.cz

O špatné pověsti ěkterá povolání jsou postižena stigmatem špatné pověsti, jako povolání, které se zabývá nečestnými praktikami nebo kterému se věnují primárně morálně pochybní lidé. Týká se to například politiků (kde je poctivý a národem milovaný politik vnímán jako výjimka) a bohužel také právníků nebo ještě přesněji řečeno advokátů. Je pozoruhodné, že toto stigma ulpívá na této profesi již celá staletí. Zmínky o tom nalezneme již ve starém Římě (ano, již staří Římané) anebo ve středověku. Notoricky známý je citát z legendy o středověkém světci Svatém Ivovi (Saint Yves), který tuto historickou postavu charakterizuje takto: „Svatý Ivo z Bretaně byl advokát a přitom nebyl lotr. Tomu se lid velice divil….“

N

Druhým důvodem může být dojem, že advokát je komplic a spolupachatel podnikatelů (další profese s negativní konotací), kteří se snaží svými nekalými rejdy zbytek populace okrást a nečestně zbohatnout. Pikantní na tom je, že právě ti, kteří se o advokátech vyjadřují s okázalým despektem, požadují téměř vždy po advokátovi, aby jim vymyslel, jak obejít zákon, jak obelstít protistranu či se vyhnout svým právním povinnostem. Takové případy se sice jistě někdy stanou, ale ke cti většiny svých kolegů musím říci, že jsem byl mnohokrát svědkem toho, jak advokát trpělivě a pracně vysvětluje klientovi, že je lépe postupovat podle zákona a s respektem k protistraně. Odjakživa totiž platí, že lépe funguje smluvní vztah vyvážený, než když dotlačíte protistranu surově ke zdi.

Bohužel obecné vnímání stavu advokátského se příliš nezměnilo ani dnes, v postmoderní době. Veřejnost je sice schopna individuálně vnímat jednotlivé osobnosti české advokacie v podstatě pozitivně, ale právníci a zejména advokáti jsou vnímání spíše negativně. Proč tomu tak je?

Třetím důvodem (zejména v českém prostředí), může být i pocit, že práce advokáta je nenáročná a mimořádně přeplacená. Prostě zmáčknete klávesu na počítači, vyjede Vám smlouva a vy hned vyúčtujete desetitisíce. Nebo zajdete k soudu, tam si sednete ve slušivém županu, tu a tam něco řeknete a klient zaplatí statisíce za pár sepsaných papírů a trochu toho mluvení u soudu. Právo praktikuji více než třicet let, ale na tajemství, jak by se dalo živit právem podle tohoto receptu, jsem ještě nepřišel.

Jedním z důvodů může být ztotožnění advokáta s jeho klientem, především pokud plní úlohu obhájce. Někdy je totiž veřejností vnímán jako někdo, kdo obžalovaného hájí proto, že s jeho zločiny souhlasí, že se mu líbí a proto mu pomáhá. Tedy stejná myšlenková přesmyčka, když si divák promítne herce do postavy, kterou na plátně či obrazovce ztělesňuje, jak se to stalo například noblesnímu, hluboce věřícímu a lidsky krásnému herci Radovanu Lukavskému, kterého si diváci ztotožňovali s postavou režimu oddanému důstojníka SNB, kterého (mistrovsky) ztvárnil v legendárním Králi Šumavy. Fakt, že obhájce se stará především o to, aby i vůči řemeslnému zločinci stát dodržel všechny zákonné postupy, vnímá veřejnost spíše abstraktně a fakt, že obhájce do své práce nepromítá svůj osobní názor na činy svého klienta, může být pro laika obtížně pochopitelný.

Nezbývá tedy než doufat, že časem zlomíme staletou kletbu a i jinak krásná a noblesní práce advokáta bude vnímána taková, jaká je, bez negativních konotací.

•

.................................................................................... JUDr. Martin Maisner, PhD., MCIArb., advokát a partner ROWAN LEGAL, advokátní kancelář s.r.o.

www.epravo.cz I EPRAVO.CZ Magazine I 4/2016 I 17