lifestyle
Litigation finance jako výnosná investiční příležitost Zdaleka ne každý si umí představit právo jako investiční příležitost. Dle nedávných průzkumů nabízí litigation finance, tedy financování soudních a mimosoudních sporů, roční průměrný výnos kolem 36 %. Vedle tradičních forem investování např. do akcií, dluhopisů, podílových fondů či nemovitostních fondů tak investorům nabízí důstojnou alternativu, u které se během několika let potvrdila nesporná pozitiva.
Lze uvést dvě základní výhody pro investování do litigačního financování. V porovnání se zaběhlými způsoby investování je jednou z nich zejména několikanásobně vyšší výnos, který často i výrazně přesahuje zmíněných 36 %. Důvodem pro dosahování takto nadprůměrných výsledků je přítomnost překážek pro vstup na tento trh, jež znemožňují operovat na trhu s litigačním financováním subjektům s nedostatečnou odborností a kapitálovým zázemím. Druhou z nich pak představuje kompletní nekorelovanost investice, což způsobuje, že negativní výkyvy trhu nemají žádný vliv na potenciální výnosy, či dokonce výnosy navyšují. Litigační financování je procesem, v němž investor poskytne ekonomickou úlevu a metodickou podporu obvykle žalobcům ve sporech s hodnotou v milionech eur. Investor uhradí veškeré náklady soudního řízení zahrnující i náklady advokátního zastoupení, a to výměnou za podíl na úspěšném vymožení peněžní satisfakce. Financování na tzv. non-recourse bázi představuje pro žalobce výhodu v tom, že je povinen investorovi uhradit podíl pouze v případě úspěchu ve věci. 190
Sluší se přiznat, že vždy existuje investiční riziko spočívající ve financování strany, ať už žalující, či žalované, která bude ve sporu neúspěšná. Riziko se zmírňuje několika způsoby. Prvním logickým krokem je důsledné vyhodnocování investiční příležitosti na základě pokročilých kvantitativních, kvalitativních a algoritmických analýz. Mezi další kroky patří diverzifikace investičního portfolia, aby zahrnovalo jak konzervativnější soudní spory, tedy ty sice s nižším potenciálním výnosem, ale vyšší šancí na úspěch, tak současně i ty výnosnější. Litigační finančníci jsou v boji s riziky dlouhodobě velice úspěšní, a proto celosvětově vzniká stále více platforem, prostřednictvím kterých mohou do soudních sporů investovat i jednotlivci. V současnosti naleznete čtyři základní varianty, jak vstoupit do vod litigačního financování. Lze investovat do litigačních společností, jež jsou veřejně obchodované na akciových trzích a tím mít zprostředkovaně výnos z úspěchů; do fondů, které se specializují na financování sporů; je možné využít také vznikající on-line platformy; či investovat přímo do konkrétních případů, jež si investor vybere.
EPRAVO.CZ Magazine | 4/2018 | www.epravo.cz
Každá z uvedených variant se liší v jednotlivostech a lze mezi nimi dlouze porovnávat výhody. Všechny ale spojuje jedna zásadní nevýhoda. Pro investora v České republice je možnost využití kterékoli z nich značně ztížená, či dokonce zcela nemožná. V posledních 18 měsících vydělaly fondy investující do soudních sporů více než 2 biliony dolarů. Minulý rok investovala společnost Burford Capital 1,3 miliardy dolarů, což je trojnásobek částky oproti roku 2016. Výnos z investice představuje obvykle několikanásobek původně investovaných prostředků. Pro úplnost je třeba zmínit i rozvíjející se sekundární trh umožňující investorům profitovat v průběhu dlouhodobých sporů. Burford Capital nedávno prodal svůj investiční podíl v rozhodčím sporu týkajícím se dvou argentinských leteckých společností s výnosem 736 %. Společnost LitFin, pionýr v litigation finance ve střední a východní Evropě, je prakticky jedinou cestou, jak např. formou private equity investice do celého portfolia či přímé investice pouze do vybraného sporu efektivně využít neustále rostoucího litigačního trhu s nadprůměrnými nekorelovanými výnosy.
•