lifestyle mají oba dva z páru tendenci tento fakt před okolním světem zakrývat. Jedná se vskutku o  radikální změnu sociálních a  genderových rolí. V  posledních 20–30  letech žena v  Evropě se emancipuje z pozice ženy v domácnosti, zaměstnankyně na hůře placených postech, nebo na částečný úvazek na ženu zastávající manažerské, vedoucí posty, nebo ženu podnikatelku. Evoluční vývoj udělal z  muže toho, který se vždy zasadí o  to, aby obstaral původně jídlo a v pozdějších epochách lidstva peníze. Tato role mu dává určitou hrdost na sebe sama, ale také větší jistotu a  kontrolu nad rodinným životem a  uvnitř rodiny pozici významnosti. Takto s důsledností rigidně pojaté rozdělení rolí je již opravdu dnes překonáno, přesto však jednoduchý fakt, že žena může vydělávat více než muž, vyvolává znepokojení. Společnost není ještě úplně připravena na to, aby tuto změnu přijala a  opustila patriarchální model, ve kterém peníze znamenají spíše moc, než prostředek obživy.

Psychologický dopad na partnerský vztah Je pochopitelné, že je pro muže těžké ztratit toto privilegované postavení a je také pochopitelné, že je pro ženu obtížné osvobodit se z  těchto kulturních stereotypů bez pocitů viny. Ve světle těchto psychologických faktů je zřejmé, že se objeví nové motivy konfliktů mezi partnery. Žena už není ekonomicky závislá a  podřízená, je si vědoma toho, co chce a  ceny, kterou musí zaplatit za to, co získá, je ochotná zůstat bez partnera, a  to i bez partnera s dítětem. Muž slevuje ze své mužnosti a  ze své výsadní pozice a  je stále častěji ochoten oženit se a  žít v  manželství s ženou, která je bohatší než on. Vzhledem k  tomu, že očekávání, že je to muž, kdo se postará o zajištění ženy a dětí, je stále silné, může se muž cítit vedle finančně úspěšnější partnerky poníženě. Problémy s jeho sebeúctou pak mohou vyústit v partnerský konflikt. Rozdíly v  platu mohou v muži vyvolat pocity podřazenosti a závisti a  vést k  obavám ohrožení samotného vztahu. Někteří muži se cítí méněcenní, neužiteční. Byli by raději, kdyby jejich partnerka vydělávala méně než oni. Může se také stát, že se muž necítí dostatečně sebejistě. Situaci vnímá jako soutěživou. Může začít zaujímat až nepřátelské postoje, aniž by si byl vědom skutečných motivů svého hněvu. Může začít

sabotovat partnerčin úspěch hyperkritičností, navázáním mimomanželského vztahu, odmítáním spolupráce v  péči o  domácnost a děti. Na druhou stranu mohou ale nastat i  situace, kdy se muž přizpůsobí těmto změnám a stane se tím, který z páru převezme větším podílem roli pečovatele o děti a domácnost. Otázkou je, zda je toto prozatím stále chápáno jako ztráta mužnosti. Nicméně jsou páry, které se na tomto modelu dohodnou a zachovají si tím svou rodinnou rovnováhu a harmonii. Finanční nezávislost ženy na muži, sesazení muže z  postu živitele rodiny psychologicky mění prožívání muže a  ženy ve svých genderových rolích. Konflikty vzniklé na tomto převrácení rolí se jistě velkou měrou podílejí na vysoké rozvodovosti. Společnost musí zcela přijmout nový model pojetí rolí muže a  ženy uvnitř rodinného uspořádání. Urovnání vztahu uvnitř páru se často neobejde bez pomoci psychologa. Nastolení emoční rovnováhy je vázáno, jak na vlastní kompetence a  schopnosti každého z  páru, jak regulovat vlastní emoce, tak i  schopnosti obou partnerů tolerovat změny, stavy nejistoty a  modifikaci rolí zapříčiněnou celospolečenskými změnami. Každý pár může přehodnotit žebříček hodnot pro svůj společný život, ve kterém finance nebudou znamenat moc a i ostatní jednotlivá přispění do vztahu (péče o  děti, péče o  domácnost) budou vnímána jako významná. Vztah má být pojímán jako společný terén, ve kterém jsou rovnocennými hráči. Z  psychologického hlediska by měl zralý muž umět přijmout skutečnost, že jeho žena vydělává více peněz než on. Emancipace žen a  rovnoprávné příležitosti kladou nároky i  na partnerský život, a  to zejména ohledně větší tolerantnosti, vnímavosti a citlivosti vůči potřebám druhého. Nelze již očekávat, že vztah bude fungovat podle diktátu tradičního modelu. Jeho kvalita se odvíjí od zaujetí zodpovědnosti za něj od obou partnerů. V  tomto smyslu můžeme říct, že celospolečenské změny přinášejí výzvu na osobní růst každého jednotlivce a jeho smysl zodpovědnosti a ochoty budovat a udržovat blízké vztahy ve svém životě.

Zásadní pilíře práce: Poskytování praktické pomoci samoživitelům prostřednictvím našich projektů, jako např. Program psychosociální pomoci a  podporovaného bydlení pro matky s  dětmi, Obědy pro děti, Ambulantní sociální poradna, vzdělávací programy  – The Bridge, The Career Bridge a  Vědomé rodičovství, atd. Upozorňovat na témata a  problematiky, které se týkají samoživitelů i úplných rodin a hledat řešení, která by jim umožnila zlepšení jejich situace v České republice. Svou činnost spatřuje v  konkrétní práci s  jednotlivci, ale i  v  celospolečenském působení a osvětě v oblasti samoživitelství a podpory rodin. V roce 2015 vydala knihu Jak přežít první (k)rok  – Praktický průvodce nejrizikovějším období samoživitelství. Každý rok pořádá Den rodiny v  Grébovce. Poslední ročník (2019) navštívilo 10 000 lidí. ších postů a  platů než jejich muži, musíme si uvědomit, že toto neznamená automaticky zlepšení pracovních podmínek ve smyslu rovnosti mužů a žen. Stále přetrvává trend, že ženy jsou na stejných postech ohodnoceny nižším platem nežli jejich mužští kolegové. To, že je žena hlavním živitelem rodiny nemusí být jen důsledkem emancipace ženy a  jejího kariérního růstu, ale může to být i vyústěním rodinné situace. Nárůstu počtu rodin, kde ženy vydělávají více, než 50 % příjmu domácnosti si všímá i nezisková organizace Coface Families Europe. Upozorňuje, že v  zemích jako Slovinsko a  Irsko se to týkalo až 40 a  30 % rodin. Tato společenská změna vyvolává určité úvahy a  potřebu výzkumu tohoto trendu a jeho kořenů. Tyto otázky a  důsledky nárůstu rodin živitelů rodiny byly prozkoumány během dvou let projektu (2017–2018). Projekt byl zahájen v Londýně dne 8. března 2016, kdy proběhlo první brainstormingové zasedání poradní rady. COFACE Families Europe spolu s dalšími zástupci akademické obce a  občanské společnosti zasedá v poradní radě.

Sociální otázky a důsledky nárůstu žen živitelek rodin

Výzkumné hypotézy se odvíjely od úvah, zda nárůst počtu živitelek žen souvisí se zvýšením genderové rovnosti v  rodině v páru, nebo s ekonomickou recesí, kdy přišel o zaměstnání větší počet mužů než žen.

Vrátíme-li se ale k samotnému faktu, že stále více žen v  posledních letech dosahuje vyš-

Výzkum ukázal, že vskutku mnoho žen se stalo prvními výdělečnými osobami v rodi-

www.epravo.cz | EPRAVO.CZ Magazine | 4/2019

177