veřejnoprávních přepisů. Již v usnesení ze dne 29. 6. 2005 sp. zn. 29 Odo 442/2004 uveřejněném v časopise Soudní judikatura pod pořadovým číslem 162/2005 vyslovil NS názor, že “soud může zasahovat do vnitřních poměrů obchodní společnosti jen v zákonem stanovených případech a za zákonem stanovených podmínek“. Navrhovatel proto nemá právo domáhat se coby (bývalý) společník společnosti vůči společnosti soudní cestou doplnění a opravy účetních závěrek. (Usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 3. 6. 2016, sp. zn. 7 Cmo 478/2014 (Usnesením Nejvyššího soudu ze dne 19. 9. 2017, sp. zn. 27 Cdo 1202/2017 bylo dovolání odmítnuto))
Péče řádného hospodáře a výkon funkce člena představenstva Standard péče řádného hospodáře předpokládá, že u člena představenstva se spojí prvky objektivní (odborné znalosti, preference zájmů společnosti) s prvky subjektivními (schopnost podstupovat riziko, svědomitost, pečlivost, organizační schopnosti, tvůrčí myšlení, aktivita, samostatnost). Péče řádného hospodáře zahrnuje i obsah, kvalitu a účinky vlastního rozhodnutí. Obecně platí, že člen představenstva nemusí být vybaven odbornými znalostmi, schopnostmi či dovednostmi, potřebnými pro výkon všech činností, jež spadají do působnosti představenstva. Taktéž platí, že tyto činnosti nemusí členové představenstva vykonávat vždy osobně, ale mohou je zajistit i prostřednictvím třetích osob. Má-li člen představenstva určité odborné znalosti, schopnosti či dovednosti, lze z požadavku řádné péče dovodit, že je povinen je při výkonu funkce – v rámci svých možností – využívat. Péče řádného hospodáře zahrnuje i péči o majetek akciové společnosti, a to nejen v tom smyslu, aby nevznikla škoda na majetku jeho úbytkem či znehodnocením, ale také aby byl zhodnocován a rozmnožován v maximální možné míře, jaká je momentálně dosažitelná. Představenstvo je statutárním orgánem, jenž řídí činnost společnosti a jedná jejím jménem. Rozhoduje o všech záležitostech společnosti, pokud nejsou tímto zákonem nebo stanovami vyhrazeny do působnosti valné hromady nebo dozorčí rady. Ze zákona plyne, že členové představenstva jsou povinni plnit povinnosti vyplývající z jejich funkce průběžně, nejen na zasedání představenstva, o kterém se pořizován zápis. Ani ze stanov společnosti neplyne, že by uzavření každé smlouvy žalobkyní muselo předcházet zasedání představenstva a jeho rozhodnutí coby kolektivního orgánu obsažené v zápise. Ze zákona ani ze stanov společnosti neplyne povinnost ověřit si cenu každého plnění prostřednictvím výběrového řízení. (Usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 18. 2. 2016, sp. zn. 7 Cmo 480/2014)
Konkurence rozhodnutí o zrušení společnosti soudem a orgánem právnické osoby Pro dané řízení o zrušení společnosti soudem je relevantní, že v mezidobí, než napadené rozhodnutí soudu prvního stupně o návrhu na zrušení první účastnice
54